4 oz Clear Glass Square Jar 43-485 Neck Finish
| Country of Origin | Taiwan, Province of China |
|---|---|
| Style | Jar |
| Color | Clear |
| Capacity | 4 oz |
| Material | Glass |
| Neck Finish | 43-485 |
| Neck Height Dimension | 485 |
| Neck Size (MM) | 43.000000 |
| Base Diameter | 2.15" |
| Total Height | 4.09" |
| Standard Pallet Qty | 3696 |
| Sold By | Case |
This 4 oz clear glass square jar delivers a premium look with durable, food‑safe glass construction. The crystal‑clear design provides excellent product visibility, while the square profile offers a modern appearance and efficient shelf utilization. Featuring a 43‑485 neck finish, this jar is compatible with a wide range of closures for secure sealing. Ideal for spices and herbs.
-
1 Case$8.99 / Case ($0.37 Piece)
-
12 Case$8.00 / Case ($0.33 Piece)
-
18 Case$6.50 / Case ($0.27 Piece)
-
154 Case$5.53 / Case ($0.23 Piece)
Availability: In stock
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.



