750 ml Clear Glass Nordic Liquor Bottle 21.5 mm Bar Top Neck Finish
| Country of Origin | India |
|---|---|
| Style | Long Neck |
| Color | Clear |
| Capacity | 750 ML |
| Shape | Round |
| Secondary Feature | Heavy Weight |
| Material | Glass |
| Neck Finish | 21.5 mm Bar Top |
| Neck Description | Bar Top |
| Neck Height Dimension | 21.5 |
| Neck Size (MM) | 21.500000 |
| Overflow Capacity | 786.0 |
| Base Diameter | 3.5" |
| Total Height | 8.75" |
| Standard Pallet Qty | 1080 |
| Sold By | Case |
These heavyweight, long neck 750 ml round glass Nordic bottles are great for packaging a variety of liquors, including gin, whiskey, and rum. They can be paired with many different types of closures (see options below) These quality-made glass bottles are sold by the case with 12-bottles shipped in each case. Purchase them in bulk and save per piece.
-
1 Case$20.03 / Case ($1.67 Piece)
-
12 Case$18.03 / Case ($1.50 Piece)
-
18 Case$15.15 / Case ($1.26 Piece)
-
90 Case$12.88 / Case ($1.07 Piece)
Availability: In stock
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
Need a sample before placing an order?
Samples are fulfilled to qualified business requests only. 1 sample per SKU. Max limit of 4 different SKUs. Customers are required to pay shipping costs prior to samples shipping. Sample requests are reviewed within 48-72 business hours & are processed in the order they were received.
-
Nordic liquor bottlesWell built! Thick enough for heavy drinking
Posted on
-
My goto bottleThese are the goto bottles I use at home for infusions and liqueurs. Top notch!
Posted on
-
Perfect!I've ordered this product twice and product and service has been great.
Posted on
-
Good Bottles, Good Price and Quick DeliveryGood Bottles, Good Price and Quick Delivery
Posted on
-
Beautiful BottlesHigh quality product. These bottles are beautiful. Shipping was super fast with great packaging. We will be ordering again.
Posted on
-
Quality ProductThis is the second batch of bottles i purchased from this company. Great quality and fast delivery!
Posted on



