1 Gallon Clear Glass Canning Jar 110-405 Neck Finish
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Circumference | 19.1875" |
| Style | Jar |
| Substyle | Economy Jar |
| Color | Clear |
| Capacity | 128 oz |
| Shape | Round |
| Label Height | 7" |
| Material | Glass |
| Neck Finish | 110-405 |
| Neck Height Dimension | 405.0 |
| Neck Size (MM) | 110.000000 |
| Overflow Capacity | 131.0 |
| Base Diameter | 6.10" |
| Total Height | 9.95" |
| Standard Pallet Qty | 432 |
| Sold By | Case |
Whether you’re canning, pickling or just looking for a crystal-clear container to showcase your product, these 1 gallon glass jars should do the trick. They have a classic look and feel and feature a wide mouth for easy pouring and filling. They can be paired with a number of closures (see options below) These jars are sold by the case and 4 of these 1-gallon glass jars are included in each case. Purchase them in bulk and save per piece.
-
1 Case$18.17 / Case ($4.54 Piece)
-
12 Case$16.35 / Case ($4.09 Piece)
-
18 Case$14.00 / Case ($3.50 Piece)
-
108 Case$12.25 / Case ($3.06 Piece)
Availability: In stock
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
Need a sample before placing an order?
Samples are fulfilled to qualified business requests only. 1 sample per SKU. Max limit of 4 different SKUs. Customers are required to pay shipping costs prior to samples shipping. Sample requests are reviewed within 48-72 business hours & are processed in the order they were received.
-
Great jars!As expected.
Posted on
-
Good Price, Good Quality, as asvertizedGood Price, Good Quality, Fast Delivery ... What can be said?
Posted on
-
Great jars!As expected.
Posted on
-
JarsI was disappointed there were no lids. Now I’m looking for lids!
Posted on
-
ExcellentThese jars are wonderful! I use them to store food products when I buy in bulk and keeps the food fresh--no bugs!! Service was wonderful and very pleased with this company.
Posted on
-
Great Price!The price on these jars can't be beat! Great for so many uses. I'll be ordering more!
Posted on





