0.5 oz Green Glass Boston Round Dropper Bottle 18 mm Special Neck Finish
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Circumference | 3.5625" |
| Style | Boston Round |
| Color | Green |
| Capacity | 0.5 oz |
| Shape | Round |
| Label Height | 1.4375" |
| Material | Glass |
| Neck Finish | 18 mm Special |
| Neck Description | mm SPEC |
| Neck Size (MM) | 18.000000 |
| Base Diameter | 1" |
| Total Height | 2.5" |
| Standard Pallet Qty | 23400 |
| Sold By | Pallet |
This 0.5 oz (15 ml) round glass dropper bottle is great for packaging a wide range of products. The beautiful green color provides UV filtration to help keep light sensitive products safe. Pair this green glass bottle with our dropper closures, to maximize your use of this bottle and give it the functionality of a dropper bottle.
- 18 mm Special Neck Finish
- UV Filtration
-
1 Pallet$5,300.00 / Pallet ($0.23 Piece)
Availability: Item is currently estimated to ship within 7 - 10 business days.
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
-
Looks greatGood quality, good price
Posted on


