16 oz Silver Alumi-Tek® Bottle 38mm Neck Finish - Ball
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Beer Bottle |
| Substyle | Ball Corporation |
| Color | Silver |
| Capacity | 16 oz |
| Material | Aluminum |
| Neck Finish | 38mm |
| Base Diameter | 2.00" |
| Total Height | 7.17" |
| Standard Pallet Qty | 4668 |
| Sold By | Pallet |
These quality-made 16 oz aluminum screw top bottles are made in the USA by the Ball Corporation. They are a great option for packaging a range of beverages, especially craft beer. These 16 oz Brite bottles have a 38mm neck finish and are sold by the pallet with 4,668-bottles on every pallet.
Key Dimensions:
- Skirt Height: 0.62"
- Thread Outside Diameter: 1.46"
- Finished Bottle Height: 7.17"
- Pallet Dimensions: 44" x 93" x 56"
Want to see more options or interested in decoration services? Visit CanSource to learn more.
Due to the fragile nature of cans, TricorBraun cannot be held liable for damage incurred during transit after the product leaves our facility.
Shipments must not be refused. If damage is discovered upon delivery, please reach out to Customer Support to review the order and discuss potential resolution options.
-
1 Pallet$1,980.00 / Pallet ($0.42 Piece)
Availability: Item is currently estimated to ship within 2 - 3 weeks.
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
Need a sample before placing an order?
Samples are fulfilled to qualified business requests only. 1 sample per SKU. Max limit of 4 different SKUs. Customers are required to pay shipping costs prior to samples shipping. Sample requests are reviewed within 48-72 business hours & are processed in the order they were received.