In stock
SKU
029415
Legacy Item #:
25 oz White HDPE Plastic Straight Sided Jar 89-400 Neck Finish
48.5 Gram Weight, Continuous Thread, Straight Sided, 96/Case
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Jar |
| Color | White |
| Capacity | 25 oz |
| Shape | Round |
| Feature | Straight Sided |
| Material | HDPE |
| Neck Finish | 89-400 |
| Neck Height Dimension | 400.0 |
| Neck Size (MM) | 89.000000 |
| Overflow Capacity | 907.0 |
| Base Diameter | 3.695" |
| Total Height | 5.64" |
| Standard Pallet Qty | 1440 |
| Sold By | Case |
This straight sided jar has an 89-400 continuous thread neck finish. The opaque white color provides ultraviolet (UV) protection for light sensitive products. The high density polyethylene (HDPE) resin is compatible with a wide range of products and offers a good moisture barrier.
Scroll to See Related Products
Closures not included with bottles, unless otherwise specified.
Quantity
Price
-
1 Case$126.59 / Case ($1.32 Piece)
-
7 Case$113.93 / Case ($1.19 Piece)
-
10 Case$95.70 / Case ($1.00 Piece)
-
15 Case$81.35 / Case ($0.85 Piece)
96 Items Per Case.
Availability: In stock
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
Scroll to See Related Products
Closures not included with bottles, unless otherwise specified.
Related Products
Check items to add to the cart or
-
-
SKU#: 00980289-400 White Metal Continuous Thread Lined Closure - Plastisol LinerAvailability: In stock -
SKU#: 00981489-400 White PP Plastic Continuous Thread Lined Closure - PE Foam LinerAvailability: In stock -
-
SKU#: 05164889-400 Black PP Plastic Continuous Thread Lined Closure - Pulp/Vinyl LinerAvailability: In stock -
SKU#: 05863889-400 Black PP Plastic Continuous Thread Lined Closure - Printed PS-22 LinerAvailability: In stock -
SKU#: 00984689-400 White PP Plastic Continuous Thread Closure - F-217 Foam LinerAvailability: In stock
Have a Question?
Are these bottles already washed and sanitized/ready to use?
No, these bottles are not washed or sanitized and are not considered ready to use out of the box. Packaging supplies purchased through TricorBraun.com are not stored in a sterile warehouse and may need to be cleaned and/or sterilized depending on the...
Read More
Did you find what you were looking for?




