In stock
SKU
015180
32 oz Clear Glass Round Jar 70-2030 Lug Neck Finish
380 Gram Weight, 70-2030 Lug Neck Finish, Straight Sided
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Jar |
| Substyle | Lug |
| Color | Clear |
| Capacity | 32 oz |
| Shape | Round |
| Material | Glass |
| Neck Finish | 70-2030 |
| Neck Height Dimension | 2030 |
| Neck Size (MM) | 70.000000 |
| Overflow Capacity | 32.9 |
| Base Diameter | 3.66" |
| Total Height | 7.09" |
| Standard Pallet Qty | 1716 |
| Sold By | Case |
This 32 fl oz clear round jar has a 70-2030 lug thread neck finish. Use the jar for packaging pourable food products such as salsas and sauces.
Please note: This item may require additional lead time or minimum order quantity. Request a Quote for the most current information.
Special Order Item. Minimums apply.
Need a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
SKU#: 015180
32 oz Clear Glass Round Jar 70-2030 Lug Neck Finish
Have a Question?


