4 oz Cobalt Blue PET Plastic Square Firenze Jar - 70-400 Neck Finish
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Circumference | 10.125" |
| Style | Jar |
| Color | Blue |
| Capacity | 4 oz |
| Shape | Square |
| Label Height | .5625" |
| Material | PET |
| Neck Finish | 70-400 |
| Neck Height Dimension | 400 |
| Neck Size (MM) | 70 |
| Overflow Capacity | 146 |
| Base Depth | 2.9375" |
| Base Diameter | 2.9375" |
| Total Height | 1.5" |
| Standard Pallet Qty | 8400 |
| Sold By | Pallet |
Sophisticated and economical, this 4 ounce PET square Firenze jar is ideal for lotions, creams and cosmetics. The beveled corners and low profile of this cobalt blue jar are also great for your favorite body scrubs, bath salts and more.
Please note: This item may require additional lead time or minimum order quantity. Request a Quote for the most current information.
Need a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.