In stock
SKU
134673
Legacy Item #:
6 oz Clear PET Plastic Straight Sided Jar 70-400 Neck Finish
21.5 Gram Weight, Continuous Thread, 25/Case
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Jar |
| Color | Clear |
| Capacity | 6 oz |
| Shape | Round |
| Feature | Straight Sided |
| Material | PET |
| Neck Finish | 70-400 |
| Neck Height Dimension | 400.0 |
| Neck Size (MM) | 70.000000 |
| Overflow Capacity | 212.0 |
| Base Diameter | 2.87" |
| Total Height | 2.27" |
| Standard Pallet Qty | 6000 |
| Sold By | Case |
These 6 fl oz (177 ml) clear PET round single wall jars feature a 70 mm neck finish and a straight sided design. The polyethylene terephthalate (PET) resin offers excellent clarity and product visibility. The resin also offers a wide range of product compatibility, a good moisture barrier, a good oxygen barrier, and a good fragrance barrier. An excellent choice for a wide range of products, including body creams, body scrubs & bath salts. These 6 oz jars are sold by the case.
Scroll to See Related Products
Closures not included with bottles, unless otherwise specified.
Quantity
Price
-
1 Case$12.32 / Case ($0.49 Piece)
-
12 Case$11.09 / Case ($0.44 Piece)
-
18 Case$9.32 / Case ($0.37 Piece)
-
240 Case$8.25 / Case ($0.33 Piece)
25 Items Per Case.
Availability: In stock
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
Scroll to See Related Products
Closures not included with bottles, unless otherwise specified.
Related Products
Check items to add to the cart or
-
-
SKU#: 00936270-400 White PP Plastic Continuous Thread Lined Closure - Plain PS-22 LinerAvailability: In stock -
Have a Question?
Are these bottles already washed and sanitized/ready to use?
No, these bottles are not washed or sanitized and are not considered ready to use out of the box. Packaging supplies purchased through TricorBraun.com are not stored in a sterile warehouse and may need to be cleaned and/or sterilized depending on the...
Read More
Did you find what you were looking for?








