In stock
SKU
024663
Legacy Item #:
8 oz White PET Plastic Bullet Round Bottle 24-410 Neck Finish
25.8 Gram Weight, Continuous Thread - Sold Individually
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Circumference | 5.875" |
| Style | Bullet |
| Color | White |
| Capacity | 8 oz |
| Shape | Round |
| Label Height | 5.5" |
| Material | PET |
| Neck Finish | 24-410 |
| Neck Height Dimension | 410.0 |
| Neck Size (MM) | 24.000000 |
| Overflow Capacity | 244.0 |
| Base Diameter | 1.8125" |
| Total Height | 6.75" |
| Standard Pallet Qty | 5040 |
| Sold By | Piece |
This 8 oz white PET plastic bullet round has a 24-410 continuous thread neck finish. These Cosmos can be used with any 24-410 standard dispensing or non-dispensing closure, lotion pump or fine mist sprayer.
Scroll to See Related Products
Closures not included with bottles, unless otherwise specified.
8 oz White PET Plastic Bullet Round Bottle 24-410 Neck Finish is available to buy in increments of 336
Quantity
Price
-
1 Piece$0.42 / Piece
-
336 Piece$0.38 / Piece
-
3,360 Piece$0.35 / Piece
-
5,040 Piece$0.30 / Piece
336 Items Per Case.
This item is sold only by the case after the quantity exceeds 336 items.
Availability: In stock
Interested in larger quantities?
Request a QuoteNeed a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
Scroll to See Related Products
Closures not included with bottles, unless otherwise specified.
Related Products
Check items to add to the cart or
-
SKU#: 04149924-410 Black PP Plastic Continuous Thread Lined Closure - F-217 LinerAvailability: In stock -
SKU#: 60025424-410 Gold PP Plastic Smooth Skirt Fine Mist Sprayer with 6.93" Dip TubeAvailability: In stock -
SKU#: 60025524-410 Silver Chrome PP Plastic Smooth Skirt Fine Mist Sprayer with 6.93" Dip TubeAvailability: In stock -
-
SKU#: 04943224-410 White PP Plastic Smooth Skirt Mini Trigger Sprayer - 6.75" Dip TubeAvailability: In stock -
SKU#: 13224524-410 Silver Aluminum Continuous Thread Lined Closure - PE Foam LinerAvailability: In stock
Have a Question?
Are these bottles already washed and sanitized/ready to use?
No, these bottles are not washed or sanitized and are not considered ready to use out of the box. Packaging supplies purchased through TricorBraun.com are not stored in a sterile warehouse and may need to be cleaned and/or sterilized depending on the...
Read More
Did you find what you were looking for?





